Kategoria: Klamki

Dobrana para – na co zwrócić uwagę przy wyborze klamki do drzwi

Poszukując odpowiedniego modelu klamki zazwyczaj staramy się dopasować ją do zamontowanych już drzwi. Dlatego pierwszym wnioskiem, jaki nasuwa się przy tym zakupie jest określenie typu naszych drzwi. Pozwoli nam to z powodzeniem skomponować oba elementy. Po pierwsze zwracamy uwagę na stylistykę drzwi – są klasyczne czy nowoczesne? Po drugie, w jakim są kolorze i w końcu – jakim materiałem są obite lub z jakiego tworzywa są wykonane? Kolejnym krokiem jest już dobór stosownej klamki, która najlepiej podkreśli charakter całej kompozycji. Do klasycznych drzwi pasują klamki z długim szyldem, akcentujące tradycyjną formę, natomiast do drzwi nowoczesnych lepiej dobrać klamki na szyldzie kwadratowym lub okrągłym, które uwydatnią minimalistyczny design.

 

Kwestia kolorystyki i faktury pozostawia nam ogromne pole do popisu, ponieważ bazując na dwóch podstawowych rozróżnieniach – klamka dopasowana do drzwi lub stanowiąca dla nich kontrast – przynajmniej w tym drugim przypadku możemy puścić wodze fantazji. Uchwyty i szyldy mogą odznaczać się barwą, ale również fakturą i zdobnictwem, np. dekoracyjnymi wyżłobieniami (jak w modelu CASABLANKA-R M3), urozmaiconymi wykończeniami (jak w modelu DELPHI-R M6/M9) lub osadzanymi kolorowymi szkiełkami (jak w modelu RAINBOW-QR M9). Jeśli natomiast zależy nam na utrzymaniu spójnej stylistyki pamiętajmy, by klamkę dobrać zarówno do odcienia drzwi, jak i zawiasów.

 

Równie ważnym elementem wpływającym na estetykę całej kompozycji jest dopasowanie materiału, z którego wykonane są drzwi i uchwyty. Inne wymagania ma drewno, tworzywa sztuczne, szkło i metal. Dlatego dla efektownego zaakcentowania charakteru drzwi, warto dobrać klamkę, która kształtem, wielkością, formą i zdobieniami będzie zgrana z drzwiami, w których jest zamontowana. Przykładowo szklane lub stalowe drzwi, które wpisują się w nowoczesną stylistykę dobrze komponują się z klamkami wykonanymi z podobnych tworzyw. W przypadku modeli drewnianych, tworzących ciepły klimat, warto pomyśleć o mniej surowej formie uchwytów, np. zaokrąglonych kształtach, ciepłych odcieniach czy niezbyt wąskim rozmiarze. Dodatkowo faktura – matowa lub z połyskiem, gładka lub porowata w dużej mierze wpłynie na efekt końcowy.

Nikogo nie namawiamy, ale… przeciwieństwa się przyciągają – może warto trochę poszaleć dobierając parę do naszych drzwi.

 

02
wstecz